Lady Bulldogs, Bulldogs shine at Class B Meet

Print Article

All season, Michael Durglo has become accustomed to placing in the top of the throwing events and at the Class B Montana High School Association State track meet, he continued this trend May 24-26 at Laurel High School Complex.

Durglo finished sixth in the shot put recording a throw of 46 feet, 5 inches. Despite Durgloís throwing prowess, he didnít place in the discus matched against a highly competitive field of throwers.

Lady Bulldogs shine in jumping events

The Mission High School Lady Bulldogs continued their trend of excelling in the high jump at the Class B Montana High School Association May 24-26 at the Laurel High School sports complex.

Karolyna Buck finished third clearing a distance of 4 feet, 10 inches and Afton Brander also recorded a jump of 4 feet, 10 inches, to finish fifth.

State B track and field

at Laurel Sports Complex

Girls

Team scores: Bigfork 106, Baker 48, Huntley Project 41, Glasgow 40.33, Deer Lodge (Powell County) 39, Colstrip 37, Three Forks 34, Roundup 26, Red Lodge 19, Manhattan 19, Eureka (Lincoln County) 17.33, Columbus 17, Joliet 14, Shepherd 14, Cut Bank 10.33, Townsend (Broadwater) 9, Malta 8.33, St. Ignatius 7, Big Timber (Sweet Grass County) 6, Missoula Loyola (Loyola-Sacred Heart) 6, Fairfield 4, Rocky Boy 2, Jefferson 1, Forsyth 1, Thompson Falls .67.

100: 1, Maddisen Marema, Shepherd, 12.76. 2, Baylie Chappell, Glasgow, 12.82. 3, Haile Norred, Bigfork, 12.99. 4, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 13.12. 5, Shelby Schweigert, Fairfield, 13.14. 6, Kamdyn Molenda, Cut Bank, 13.16.

200: 1, Haile Norred, Bigfork, 26.24. 2, Baylie Chappell, Glasgow, 26.42. 3, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 26.81. 4, Jordan Nelson, Bigfork, 26.94. 5, Shelby Schweigert, Fairfield, 27.13. 6, Alana Graves, Huntley Project, 27.27.

400: 1, Haile Norred, Bigfork, 58.91. 2, Amber LeBrun, Columbus, 59.51. 3, Emily Kolstad, Glasgow, 1:00.03. 4, Bryn Morley, Bigfork, 1:00.63. 5, Savanna Wolff, Roundup, 1:01.02. 6, Alana Graves, Huntley Project, 1:01.24.

800: 1, Bryn Morley, Bigfork, 2:13.55. 2, Whitney Hanson, Colstrip, 2:22.32. 3, Grace McDonnell, Broadwater, 2:22.71. 4, Emily Kolstad, Glasgow, 2:22.87. 5, Anya Young, Bigfork, 2:24.40. 6, Mckay Guckenberg, Lincoln County, 2:25.52.

1,600: 1, Bryn Morley, Bigfork, 4:49.41. 2, Anya Young, Bigfork, 5:22.45. 3, Hannah Madsen, Manhattan, 5:26.56. 4, Whitney Hanson, Colstrip, 5:27.34. 5, Grace McDonnell, Broadwater, 5:30.42. 6, Kyle Olson, Three Forks, 5:34.24.

3,200: 1, Bryn Morley, Bigfork, 10:46.41. 2, Anya Young, Bigfork, 11:55.23. 3, Hannah Madsen, Manhattan, 11:57.32. 4, Hannah Boyd, Manhattan, 12:30.93. 5, Kyle Olson, Three Forks, 12:31.65. 6, Jessa Steele, Manhattan, 12:42.37.

100 hurdles: 1, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 15.40. 2, Selina Angel, Roundup, 15.96. 3, Trinity Lewandowski, Colstrip, 16.24. 4, Madison Gardner, Bigfork, 16.41. 5, Riki Poore, Red Lodge, 16.49. 6, Morgan Allen, Three Forks, 16.52.

300 hurdles: 1, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 45.84. 2, Selina Angel, Roundup, 46.90. 3, Riki Poore, Red Lodge, 47.17. 4, Kamryn Scully, Powell County, 47.64. 5, Olleca Severson, Manhattan, 48.14. 6, Trinity Lewandowski, Colstrip, 48.42.

1,600 relay: 1, Bigfork 50.26. 2, Columbus 50.77. 3, Colstrip 51.23. 4, Shepherd 51.34. 5, Glasgow 51.43. 6, Jefferson 51.53.

400 relay: 1, Bigfork (Jordan Nelson 11, Bryn Morley 12, Shae Anderson 12, Haile Norred 12), 4:01.89. 2, Glasgow (Alaina Sallee 11, Keely Fossum 10, Baylie Chappell 12, Emily Kolstad 11), 4:12.04. 3, Red Lodge (Emma Evenson 9, Kylie Kelly 12, Katie Jacobsen 11, Riki Poore 10), 4:12.59. 4, Colstrip (Trinity Lewandowski 12, Aryn Blanchard 9, Abigail Dudley 11, Whitney Hanson 11), 4:14.48. 5, Sweet Grass County (Jolie Wood 10, Lily Lodahl 9, Ashlyn Wood 11, Elle Terland 12), 4:16.17. 6, Columbus (Liz Lorash 10, Brenna Rouane 9, RaiLeigh Strommen 9, Amber LeBrun 11), 4:17.43.

High jump: 1, Morgan Allen, Three Forks, 5-02. 2, Kallie Zinne, Joliet, 5-00. 3, Karolyna Buck, St Ignatius, 4-10. 3, Abby Schmidt, Huntley Project, 4-10. 5, Afton Brander, St Ignatius, J4-10. 6, Erica Smith, Malta, J4-10. 6, Kaylee King, Glasgow, J4-10. 6, Jody Detlaff, Thompson Falls, J4-10.

Pole vault: 1, Kamryn Scully, Powell County, 10-00. 2, Selina Angel, Roundup, 9-06. 3, Katie Jacobsen, Red Lodge, J9-06. 3, Dakota Manecke, Cut Bank, J9-06. 5, Katie Kaiser, Glasgow, 9-00. 6, Maya Stiles, Thompson Falls, 8-06. 6, Abbi Fitzpatrick, Cut Bank, 8-06. 6, Elizabeth Pacella, Lincoln County, 8-06.

Long jump: 1, Sinclair Oliver, Three Forks, 16-09.75. 2, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 16-08.75. 3, Kallie Zinne, Joliet, 16-05. 4, Kenna Guenther, Loyola-Sacred Heart, 16-04.50. 5, Erica Smith, Malta, 16-03. 6, Alyssa Pecora, Lincoln County, 15-09.

Triple jump: 1, Kendall Lynn, Three Forks, 34-10. 2, Kamille Reynolds, Huntley Project, J34-10. 3, Erica Smith, Malta, 34-09.75. 4, Elizabeth Pacella, Lincoln County, 34-00.50. 5, Kenna Guenther, Loyola-Sacred Heart, 33-10.25. 6, Josee Applegate, Powell County, 33-09.50.

Shot put: 1, Ariel Clark, Powell County, 42-00.50. 2, Amy Fjell-Hagan, Powell County, 37-00.50. 3, Emily Poole, Huntley Project, 36-02.50. 4, Brooklyn Pederson, Sweet Grass County, 33-09.75. 5, Riley Noser, Glasgow, 33-00. 6, Megan Hanson, Lincoln County, 32-09.50.

Discus: 1, Emily Poole, Huntley Project, 118-09. 2, Chasitie Rollins, Colstrip, 115-03. 3, Ariel Clark, Powell County, 114-03. 4, Gabriella Anato, Cut Bank, 111-02. 5, Rochelle Pease, Rocky Boy, 110-03. 6, Lainee Hill, Broadwater, 108-09.

Javelin: 1, Emily Poole, Huntley Project, 133-06. 2, Madison Reddick, Baker, 127-05. 3, Karlee Frost, Lincoln County, 117-06. 4, Megan Hanson, Lincoln County, 117-04. 5, Halle Burdick, Baker, 115-03. 6, Jordan Cookman, Forsyth, 115-00.

Boys

Team scores: Forsyth 86, Huntley Project 73, Manhattan 53, Big Timber (Sweet Grass County) 49, Eureka (Lincoln County) 36, Fairfield 34, Glasgow 33, Joliet 31, Missoula Loyola (Loyola-Sacred Heart) 24, Deer Lodge (Powell County) 20, Townsend (Broadwater) 19, Shepherd 13, Jefferson 11, Bigfork 9, Roundup 8, Florence-Carlton 8, Whitehall 6, Thompson Falls 5, Colstrip 4, Poplar 4, St. Ignatius 1.

100: 1, Casey Gunlikson, Sweet Grass County, 11.09. 2, Cade Johnstone, Forsyth, 11.40. 3, Austin Hernandez, Huntley Project, 11.45. 4, Tracer Stone, Manhattan, 11.45. 5, Lane Sumner, Huntley Project, 11.46. 6, Nate Brunett, Jefferson, 11.62.

200: 1, Casey Gunlikson, Sweet Grass County, 22.40. 2, Cade Johnstone, Forsyth, 22.54. 3, Lane Sumner, Huntley Project, 23.17. 4, Austin Hernandez, Huntley Project, 23.24. 5, Kameron Rauser, Broadwater, 23.37. 6, Tracer Stone, Manhattan, 23.39.

400: 1, Cade Johnstone, Forsyth, 49.39. 2, Jethro Thorne, Florence-Carlton, 49.91. 3, Kameron Rauser, Broadwater, 50.41. 4, Mitchell Burns, Huntley Project, 50.82. 5, Wyatt Barney, Manhattan, 51.16. 6, Junior Mosness, Sweet Grass County, 51.44.

800: 1, Paul Johnstone, Forsyth, 2:00.26. 2, Bryce Love, Manhattan, 2:00.47. 3, Cory Chaney, Lincoln County, 2:02.41. 4, Alex Lowe, Lincoln County, 2:02.43. 5, Patrick Richardson, Shepherd, 2:04.28. 6, Junior Mosness, Sweet Grass County, 2:04.82.

1,600: 1, Bryce Love, Manhattan, 4:31.56. 2, Zak Meeker, Manhattan, 4:32.77. 3, Ellis McKean, Glasgow, 4:36.66. 4, Clay Paddock, Fairfield, 4:38.44. 5, Hudson Atkinson, Poplar, 4:40.59. 6, Wilson Overby, Glasgow, 4:41.02.

3,200: 1, Zak Meeker, Manhattan, 10:00.86. 2, Ellis McKean, Glasgow, 10:03.75. 3, Wilson Overby, Glasgow, 10:06.56. 4, Bryce Love, Manhattan, 10:23.42. 5, Hudson Atkinson, Poplar, 10:24.99. 6, Louis Ingalls, Broadwater, 10:26.26.

110 hurdles: 1, Bradley Graves, Huntley Project, 14.64. 2, Dawson Allen, Fairfield, 14.99. 3, Chris Hust, Huntley Project, 15.48. 4, Chet McCully, Lincoln County, 15.51. 5, Tyson Racht, Broadwater, 15.63. 6, Caleb Knoche, Forsyth, 15.67.

300 hurdles: 1, Casey Gunlikson, Sweet Grass County, 38.85. 2, Bradley Graves, Huntley Project, 40.25. 3, Chris Hust, Huntley Project, 40.78. 4, Chet McCully, Lincoln County, 40.85. 5, Tyson Racht, Broadwater, 41.02. 6, Caleb Knoche, Forsyth, 41.23.

400 relay: 1, Huntley Project 43.35. 2, Forsyth 43.86. 3, Fairfield 44.33. 4, Glasgow 44.34. 5, Sweet Grass County 44.55. 6, Loyola-Sacred Heart 44.60.

1,600 relay: 1, Forsyth (Nathan Weber 12, Caleb Knoche 12, Paul Johnstone 12, Cade Johnstone 12), 3:26.80. 2, Huntley Project (Christian Budell 12, Bradley Graves 11, Casey Hust 10, Mitchell Burns 9), 3:26.86. 3, Broadwater (Ty Henry Steele 9, Zane Newman 11, Alonzo Chatman 12, Kameron Rauser 11), 3:29.77. 4, Sweet Grass County (Orry Carroccia 11, Braedon Stosich 10, Junior Mosness 12, Casey Gunlikson 11), 3:31.80. 5, Fairfield (Gaice Blackwell 10, Isaac Clotfelter 12, Dawson Allen 11, Gaije Blackwell 11), 3:34.92. 6, Bigfork (James Kerr 11, Chase Chappuis 12, Michael Bedford 12, Logan Taylor 12), 3:35.47.

High jump: 1, Avery Stiles, Jefferson, 6-06. 2, Wyatt Duke, Bigfork, 6-04. 3, Ry Olson, Joliet, J6-04. 4, Kobee Bigback, Colstrip, 6-02. 5, Kyle Hotvedt, Manhattan, 6-00. 6, Chris Hust, Huntley Project, J6-00.

Pole vault: 1, Brett Robinson, Joliet, 14-00. 2, Chet McCully, Lincoln County, 13-06. 3, Levi Gibson, Fairfield, 13-00. 4, Tracer Stone, Manhattan, J13-00. 5, Logan Donally, Huntley Project, 12-06. 6, Cody Garrison, Thompson Falls, J12-06.

Long jump: 1, Ry Olson, Joliet, 22-01. 2, Paul Johnstone, Forsyth, 21-09. 3, Ryan Tirrell, Loyola-Sacred Heart, 21-02. 4, David Koppang, Loyola-Sacred Heart, 21-01. 5, Scotty Twite, Loyola-Sacred Heart, 20-08.25. 6, Shay Robertus, Joliet, 20-06.25.

Triple jump: 1, Paul Johnstone, Forsyth, 44-07.25. 2, Brett Glaser, Glasgow, 44-05. 3, Braden Smith, Whitehall, 43-00.75. 4, Ry Olson, Joliet, 43-00.25. 5, Ryan Tirrell, Loyola-Sacred Heart, 42-00. 6, Bridger Bell, Loyola-Sacred Heart, 41-06.75.

Shot put: 1, Austin Forson, Powell County, 50-01. 2, Curtis Harper, Roundup, 49-08. 3, Stetson Miller, Lincoln County, 47-03. 4, Tanner Harrell, Shepherd, 46-07.50. 5, Nathan Baker, Sweet Grass County, 46-05.25. 6, Michael Durglo, St Ignatius, 46-05.

Discus: 1, Austin Forson, Powell County, 170-04. 2, Nathan Baker, Sweet Grass County, 149-06. 3, Tanner Harrell, Shepherd, 138-06. 4, Stetson Miller, Lincoln County, 137-01. 5, Joey McElroy, Loyola-Sacred Heart, 136-06. 6, Gustav Wenz, Shepherd, 135-06.

Javelin: 1, Caleb Knoche, Forsyth, 169-03. 2, Dawson Allen, Fairfield, 160-02. 3, Bryce Danielson, Loyola-Sacred Heart, 155-09. 4, Cody Garrison, Thompson Falls, 155-08. 5, JW Bonomo, Forsyth, 155-00. 6, Nathan Baker, Sweet Grass County, 153-07.

Print Article

Read More

Legals June 21, 2018

June 21, 2018 at 5:00 am | Eli J. Patten Lindy M. Lauder CROWLEY FLECK PLLP 305 South 4th Street East, Suite 100 P.O. Box 7099 Missoula, MT 59807-7099 Telephone: (406) 523-3600 Facsimile: (406)523-3636 epatten@crowleyfleck.com...

Read More

W. LaVerne Sandsmark

June 15, 2018 at 2:53 pm | Lake County Leader I come to the garden alone, while the dew is still on the roses... Mom made her entrance into the world on Sept. 14, 1925, born to Otis and Iva Strickland in Altus, Oklahoma. She was the oldest, fol...

Comments

Read More

Virgina teacher thanks community for help with project

June 15, 2018 at 2:52 pm | Lake County Leader Dear people of the great state of Montana, This past February, my third-grade students wrote letters to small-town newspapers around our country. The letters asked people in each state to send items...

Comments

Read More

County thanks voters for road rehab levy

June 15, 2018 at 2:52 pm | Lake County Leader The Lake County Commissioners and Road Supervisor Jay Garrick would like to thank voters for overwhelmingly approving the road rehabilitation levy that was on the primary election ballot. The funds g...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 883-4343
PO BOX 1090
Polson, MT 59860

©2018 Lake County Leader Terms of Use Privacy Policy
X
X