Area wrestling teams place 14 at Eureka

Print Article

  • Polson’s Caleb Pierre gets a grip on Skyler Nelson of Columbia Falls during the Pirates’ dual Dec. 18. Pierre won an 11-2 major decision. (Jeremy Weber/Hungry Horse News)

  • 1

    Hunter Fritsch of Polson works against Sam Despain of Columbia Falls during the Tuesday, Dec. 18 dual. Fritsch won by second-period fall in 3:36. (Jeremy Weber/Hungry Horse News)

  • Polson’s Caleb Pierre gets a grip on Skyler Nelson of Columbia Falls during the Pirates’ dual Dec. 18. Pierre won an 11-2 major decision. (Jeremy Weber/Hungry Horse News)

  • 1

    Hunter Fritsch of Polson works against Sam Despain of Columbia Falls during the Tuesday, Dec. 18 dual. Fritsch won by second-period fall in 3:36. (Jeremy Weber/Hungry Horse News)

The Mission Valley had 14 area wrestlers place at the Buzz Lucey Tournament in Eureka last Saturday.

Polson Pirates Masyn Cowell (120) and Aaron O’Roake (205) claimed a top prize. Finishing runnerup in the championship were Arlee’s Colt Crawford (138) along with Skyler Titsworth (152) and Polson’s Justice Moore (205). Polson swept the 205 weight class with a one-two-three-four finish.

Teams scores

1, Flathead (Fla) 164; 2, Whitefish (Wf) 132.5; 3, Polson (Pol) 131; 4, Eureka (Eur) 111; 5, Columbia Falls (CF) 94; 6, Plains/Hot Springs (Pla/HS) 90; 7, Arlee (Arl) 48; 8, Bigfork (Bf) 26.

Individual wrestlers (abridged to Mission Valley)

103 — 3, Gavin Knutson; 4, Braedon Iliff.

Tyrel Thomas, Arlee (0-2) – Nathan Sproul, Wf, 0:56 p. Thomas; Braedon Iliff, Pol, 0:17 p. Thomas.

Gavin Knutson, Polson (2-1) – Sproul 2:49 p. Knutson; Knutson 0:40 p. Asher Rice, Flathead; Knutson 8-4 d. Iliff.

Braedon Iliff, Polson (1-2) – Taylor Angle, P/HS, 3:02 p. Iliff; Iliff 0:17 p. Thomas; G.Knutson 8-4 d. Iliff.

113 — 4, Irish Cenicola

Donavin Brown, Polson (0-2)

Irish Cenicola, Polson (1-2) – Jackson Carson, Wf, 4:07 tf.-1.5 (15-0) Cenicola; Cenicola 2:29 p. Donavin Brown, Pol; Colton Wieczarek, Fla, 14-1 md. Cenicola.

120 — 1, Maysn Cowell

Maysn Cowell, Polson (4-0) – Cowell 0:38 p. Alexis Aurand, Wf; Cowell 0:26 p. Colten Hogan, CF; Cowell 0:59 p. Leroy Orel, Wf; (championship) Cowell 10-4 d. Dean Kellogg, Wf.

Kellen Norman, Polson (2-2) – Dean Kellogg, Wf, 2:24 p. Norman; Norman 2:33 p. Gage Sanchez, Arl; Norman 0:52 p. Colten Hogan, CF; Peter Carey, Pla/HS, 3:36 p. Norman.

Gage Sanchez, Arlee (0-2)

126 — 4, Tyren Stidham

Tyren Stidham, Polson () – Kyle Durden, Eur, 3:58 p. Stidham; Stidham 1:14 p. RJ Knoll, Arl; Eric Bolt, Fla, 4-1 d. Stidham.

RJ Knoll, Arlee (0-2) – Noah Cooke, Wf, 12-1 d. Knoll;

132 — Frankie Wright, Arlee (0-2)

138 — 2, Colt Crawford

Colt Crawford, Arlee (1-1) – Crawford 1:28 p. Derek Knoll, Fla; Josiah Vanderwall, Pla/HS, 2:47 p. Crawford.

145 — Michael Pierre, Polson (2-2) – Isaac Balla, CF, 2:49 p. M.Pierre; M.Pierre 0:50 p. Ezra Roan, Arl; M.Pierre 3:47 p. Kanoa Palazzola, Arl; Shelton Woll, Bf, 1:40 p. M.Pierre.

Kanoa Palazzola, Arlee (1-2) – Palazzola 1:08 p. Jeff Devlin, Pol; CJ Morris, Fla, 14-5 md. Palazzola; M.Pierre, Pol, 3:37 p. Palazzola.

Ezra Roan, Arlee (0-2)

Jeff Devlin, Polson (0-2)

152 — 2, Skyler Titsworth; 3, Caleb Pierre.

Skyler Titsworth, Arlee (2-1) – Titsworth 1:18 p. Archie Brevik, Bf; Titsworth 1:47 p. Caleb Pierre, Pol; Camren Ross, Wf, 7-6 d. Titsworth.

Caleb Pierre, Polson (4-1) – C.Pierre 0:52 p. Wyatt Garver, Eur; C.Pierre 0:37 p. Hudson Magone, Fla; Skyler Titsworth 1:47 p. C.Pierre; C.Pierre 0:41 p. Garver; C.Pierre 2:28 p. Archie Brevik, Bf.

Shane Calley, Polson (0-2)

Eduardo Santiago, Arlee (0-2)

160 — 3, Garrett Croft

Garrett Croft, Polson () – Croft 1:23 p. Jesse Uski, Pla/HS; Croft 0:55 p. Bradley Darling, CF; Sam Despain, CF, 1:27 p. Croft; Croft 7-2 d. Gavin Pilkington, Eur; Croft 2-0 d. Finn Sullivan, Fla.

Demetrix Austin, Arlee (1-2) – Austin 1:08 p. Johnny Fehr, Eur; Robert Bertelsen, Wf, 0:53 p. Austin; Finn Sullivan, Fla, 2:29 p. Austin.

170 — Jarius Smith, Polson (1-2) – Lucas Thacker, CF, 2:55 p. J.Smith; J.Smith 7-0 d. DJ Laycock, CF; Jordan Knapton, CF, 2:48 p. J.Smith

182 — 3, Sean Calahan

Hunter Pittsley, Polson (1-2) – Pittsley 3:13 p. Tyler Hull, CF; Jonathan Holcomb, Fla, 1:10 p. Pittsley; Dawson Cooper, Fla, 1:18 p. Pittsley.

Sean Calahan, Polson (3-1) – Calahan 0:30 p. Brandon Ryan, CF; Dominic Babcock, Eur, 3:32 p. Calahan; Calahan 1:28 p. Tyler Hull, CF; Calahan 1:20 p. Dawson Cooper, Fla.

Tyler Otto, Polson (0-2)

205 — 1, Aaron O’Roake; 2, Justice Moore; 3, AJ Mathewson; 4, Kaden Blixt

Aaron O’Roake, Polson (3-0) – O’Roake 0:57 p. Ashton Akey, Wf; O’Roake 0:57 p. AJ Mathewson, Pol; O’Roake, Pol, 13-9 d. Justice Moore, Pol.

Justice Moore, Polson (2-1) – Moore 0:56 p. Nick Halley, CF; Moore 1:23 p. Kaden Blixt, Pol; (championship) Aaron O’Roake, Pol, 13-9 d. Moore.

AJ Mathewson, Polson (2-1) – Aaron O’Roake, Pol, 0:57 p. Mathewson; Mathewson 1:21 p. Nick Halley, CF; Mathewson 0:48 p. Kaden Blixt, Pol.

Kaden Blixt, Polson (1-2) – Justice Moore, Pol, 1:23 p. Blixt; Blixt 3:40 p. Ashton Akey, Wf; AJ Mathewson, Pol, 0:48 p. Blixt.

285 — Jasper Drake, Polson (1-2) – Taylor Gladeau, CF, 1:18 p. Drake; Drake 0:24 p. Timber Riehberg, Fla; Hunter Shae, Fla, 3:35 p. Drake.

Bryce Stidham, Polson (2-2) – Hunter Shae, Fla, 1:08 p. B.Stidham; B.Stidham 1:06 p. Steven Yother, Pla/HS; B.Stidham 2:14 p. Brian Sweeney, Wf; Hunter Shae 0:52 p. B.Stidham.

Mason Smith, Polson (0-2)

unabridged results can be viewed online at < trackwrestling.com >

Print Article

Read More Sports

Bison, Lady Bison bound for bout of March Madness

March 21, 2019 at 1:48 pm | Lake County Leader While NCAA March Madness basketball tournaments get underway across the country, the Mission Valley will have its own collegiate representatives vying to catch some breaks among brackets less familia...

Comments

Read More

Thinclads anxious to open season

March 21, 2019 at 1:32 pm | Lake County Leader NWA Polson The Lady Pirates return state champion distance runner Bea Frissell (1600,3200) as well as twice cross-country state champion. Polson also returns strong distance runners such as Gwen S...

Comments

Read More

Mission Valley teams get preseason conditioning ... shoveling lots of snow

March 21, 2019 at 1:32 pm | Lake County Leader NWA Polson Lady Pirate girls The defending State A team champions return their State A singles champion Shea McGuinness along with half of their fourth place doubles tandem in Berkley Ellis. Othe...

Comments

Read More

Looking back upon a whirlwind season

March 21, 2019 at 1:32 pm | Lake County Leader Wtr2018-19 Arlee Warriors (24-3) 1971pts District crown, Dist14C: 1st, Western C: 2nd, State C: 2nd The Warriors made their fourth foray into the State C championship this season, an unprecedented ...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 883-4343
PO BOX 1090
Polson, MT 59860

©2019 Lake County Leader Terms of Use Privacy Policy
X
X